0533 490 43 50

Üye Girişi

info@strongxl.com

/ GYM BLOG

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

1. Doğru yerde doğru ayakkabıyı giyin

“Spor ayakkabı” ile “spor ayakkabısı”nı birbirine karıştırmayın. Beğendiğiniz “spor” tarzdaki her ayakkabı ayak sağlığınız için tasarlanmış, spor faaliyetlerine uygun bir yapıda olmayabilir. Spor yaparken kullanılmak üzere üretilmiş ayakkabıları tercih edin.

2. Ayak tipiniz hakkında bilgi sahibi olun

Tüm ayaklar farklı tip ve boyutlarda olmakla birlikte farklı biyomekanik özelliklere sahiptir. Genel olarak 3’e ayrılan ayak tipleri düztaban, normal ve çukur taban ayaktır. Kendi ayak tipinizi belirleyin ve ayaklarınıza en uygun ayakkabıyı satın alın.

3. Ayak numaranızdan emin olun

6 ayda bir ayak numaranızı ölçtürün. Yetişkinlerde ayak numarasının değişmediğine dair yaygın kanının aksine yaşlandıkça insanların ayakları küçülmektedir. Aynı zamanda çeşitli etkenlere bağlı olarak da ayak numarası değişebilmektedir. Ayağınıza büyük gelen veya ayağınızı sıkan bir spor ayakkabısı hem ayak sağlığınızı olumsuz etkiler hem de sporunuzu konforlu bir şekilde yapmanıza engel olur.

4.Sişmiş ayaklarınızla ayakkabı alın

Gün boyu ağırlık taşıyan ayaklar, belli bir zaman sonunda şişmeye başlar. Spor ayakkabısı satın alırken mümkünse ayakkabıyı yorgun ayaklarınızla deneyin. Böylece spor süresince ayağınızda ortaya çıkabilecek genişlemeler, ayakkabının ayağınızı sıkmasına neden olmayacaktır.

5. Kullanırken giyeceğiniz çoraplarla deneyin

Farklı kalınlıkta ve dokudaki çoraplar ayağınızın ayakkabıyla uyumunu etkiler. Spor ayakkabılarını, spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile deneyin.

6. Rahat ettirmeyen ayakkabıları almayın

Spor ayakkabıları, birbirinden güzel renkleri, göz alıcı desenleriyle çok çekici olabilir. Ancak unutmayın, önemli olan ayak sağlığınızı koruyarak spor yapmanıza olanak sağlaması. Rahat hissetmenizi sağlamayan, önü esnek olmayan, arkası ayağınızın içe veya dışa kaymasını önleyecek sertlikte bulunmayan ayakkabıları almayın.